Jeśli należysz do odpowiedzialnych opiekunów, zapamiętaj: tak samo jak ludziom, psom należy myć zęby. Zaniedbanie higieny jamy ustnej u czworonoga może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Kamień nazębny u psa
Zacznijmy od końca – czyli tego, co najprawdopodobniej przydarzy się Twojemu pupilowi, jeśli zaniedbasz obowiązek, jakim powinno być (najlepiej codzienne!) mycie zębów. Statystyki są bezlitosne – Według lekarki weterynarii, Anny Misztal-Kuneckiej, choroby przyzębia i zębów dotykają średnio między 44%, a 63,3% wszystkich psów. Co więcej, u czworonogów powyżej trzeciego roku życia, ten problem dotyczyć może nawet 85% populacji. U naszych czworonożnych przyjaciół, podobnie, jak u ludzi, osadza się kamień nazębny, widoczny często w formie skostniałego, brązowego nalotu. Usuwa się go operacyjnie, pod narkozą – i przy większych zaniedbaniach wiąże się z ekstrakcją (usunięciem) zębów. Zalegający na zębach kamień prowadzi natomiast do ubytków i zapalenia dziąseł, które sprawiają, że psiak odczuwa ból, staje się osowiały i może mieć problemy z jedzeniem.
Czym myć zęby psu?
Niektórym może wydawać się to śmieszne, ale tak – specjalna szczoteczka i pasta to atrybuty, które powinien mieć na podorędziu każdy, komu zależy na zdrowiu pupila. Specjalna, ponieważ “ludzkie” pasty mają w sobie fluor i ksylitol, które mogą wywołać u psa wymioty, biegunkę a nawet padaczkę, utratę przytomności i śmierć. Woda utleniona i soda też nie zdadzą egzaminu – podrażnią żołądek i uszkodzą szkliwo, przez co kamień będzie odkładał się jeszcze szybciej. Mitem jest także, że psu zęby czyszczą się same – na przykład podczas jedzenia kości. Te mogą być nie tylko niebezpieczne dla jelit i układu pokarmowego, ale też znacznie osłabiać szkliwo, ścierać korony zębów, a nawet je łamać.
Jak myć zęby psu?
Skoro już wiesz, jakie to ważne, zastanów się, jak to zrobić. 🙂 Spójrzmy prawdzie w oczy – szczotkowanie nie musi być od razu ulubioną czynnością Twojego pupila, ale jak wszystko, i to da się wypracować. W ciekawy i praktyczny sposób pokazuje to Kasia, na youtubowym kanale Piesologia:
Aby ułatwić sobie zadanie, pomyśl o specjalnej szczoteczce zakładanej na palec, paście o odpowiednim smaku (na przykład wątróbki) i specjalnych przekąskach stomatologicznych.
Jeśli udało Ci się dojść aż do tego momentu tekstu, to… dziękujemy! Ale też podziękuje Ci Twój psiak, jeśli powyższe wprowadzisz w życie. Zapraszamy też do naszej grupy na Facebooku: “Mały pies, wielka miłość!”, w której dzielimy się podobnymi poradami.