Wakacje zbliżają się krokami tak wielkimi, jakby stawiał je nadzwyczaj wyrośnięty dog niemiecki. Wielu opiekunów zostawi w tym czasie swoich podopiecznych u rodziny lub przyjaciół, lecz tak naprawdę… czemu się rozstawać? Jeśli chcesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela ze sobą, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem i podstawowymi kwestiami, które zagwarantują Wasze bezpieczeństwo i dobrą, letnią zabawę.
Wakacje z psem - o czym pamiętać?
Zacznijmy od formalności, bez których zgodnie z prawem wyjazd Twojego pupila do żadnego kraju nie będzie możliwy. Przed wyjazdem należy zadbać o:
- Chip
Nie jest tak groźny, jak brzmi. To zupełnie bezpieczny dla psiaka kawałek elektroniki, wstrzykiwany najczęściej w okolicach łopatek. Zawiera w sobie piętnastocyfrowy numer, który jest “peselem” Twojego psiaka i pozwala zidentyfikować go w specjalnej bazie, do której ów numer musi zostać dodany. Oczywiście wszystko zrobi za Ciebie weterynarz, na jednej wizycie. Ważne jednak, byś wiedział(a), do jakiej bazy został wpisany Twój psiak – i na bieżąco aktualizował(a) w niej dane kontaktowe. Co istotne, baz danych jest kilka, dlatego zawsze warto przypiąć psu do obroży adresatkę, z imieniem i numerem telefonu do opiekuna lub opiekunki.
- Paszport
Tak, nasze pieski dokładnie tak, jak ludzie, mogą (i powinny!) mieć swoje paszporty. To dokument, który potwierdza szczepienia i wszystkie dane na temat pupila i jest jedynym respektowanym prawnie dokumentem w każdej podróży (w przeciwieństwie na przykład do polskiej książeczki szczepień). Wyrobienie paszportu nie jest możliwe bez wspomnianego chipu.
- Miareczkowanie (potwierdzenie przeciwciał na wściekliznę)
O ile w Unii Europejskiej sam paszport wystarczy, tak do wjazdu do większości kraju poza nią potrzebne jest osobne badanie, potwierdzające, że nasz pupil jest odporny na wściekliznę. Co więcej, bez miareczkowania nie wrócimy legalnie z psem do UE. To badanie dość drogie i zaczynające się od 200 zł, jednak pozytywna wiadomość jest taka, że wystarczy zrobić je raz w życiu psiaka.
- Aktualność szczepień i wymogi danego kraju
Należy pamiętać, aby wszystkie szczepienia były aktualne i że upłynął wymagany czas od szczepienia do wyjazdu z kraju. Ponadto przed każdą podróżą warto sprawdzić dokładne zasady, jakie panują w państwie, do którego zabieramy zwierzaka oraz po powrocie z niego na terytorium Unii Europejskiej. Wszystkich tego typu informacji udziela Główny Inspektorat Weterynarii.
Czy pies może latać samolotem?
Zdecydowanie tak, jednak do takiej podróży również warto się przygotować i sprawdzić dokładne zasady na stronie linii lotniczych, gdyż każde z nich nieco inaczej podchodzą do kwestii przewozu zwierząt. W wielu liniach psy do 6kg mogą być zabrane na pokład wraz z właścicielem. Większe niestety będą musiały znieść podróż w luku bagażowym i specjalnie przystosowanym do tego transporterze.
Pies w samochodzie - jak przewozić go bezpiecznie?
Skoro już o transporterach mowa, to przydadzą się one nie tylko w samolocie. Nie każdy z nas przecież wybierze aż tak daleką podróż. Jadąc autem należy upewnić się, że pies jest przewożony w bezpiecznych warunkach. Mimo, że głowa za oknem i wywieszony jęzor wyglądają wspaniale, to jednak nie chcemy sobie wyobrażać co dzieje się z nimi nawet przy niewielkiej stłuczce. Odpowiedzialny opiekun powinien zadbać, by psiak przewożony był w specjalnym transporterze, bezpiecznie przypiętym do siedzenia auta.
Poza kwestiami formalnymi i bezpieczeństwa, warto zadbać o komfort naszego pupila w podróży, zapewniając mu najwygodniejsze szelki typu guard i wygodną smycz. Należy zawsze mieć ze sobą miskę z wodą i unikać nadmiernych skupisk ludzi. W środkach komunikacji miejskiej przydatna będzie też torba na psa – pełniąca funkcję wspomnianego transportera w przestrzeni publicznej. W niektórych krajach – na przykład we Włoszech – bez problemu można wejść z psiakiem w takiej torbie do sklepu, a w komunikacji miejskiej i pociągach nie trzeba dzięki niej płacić za bilet czworonoga.
Gdy tylko są dobrze zorganizowane, podróże z psem to ogromna przyjemność dla obydwojga. Bywa jednak, że to nieco bardziej skomplikowana kwestia, a rady najlepiej brać od tych, którzy przemierzyli już cały świat – dlatego w tej kwestii serdecznie polecamy bloga Podróże z Pazurem. Udanych wakacji!